Wednesday , November 20 2019
Loading...
Home / Entertainment / Mbosso pens down emotional letter after the death of his baby mama

Mbosso pens down emotional letter after the death of his baby mama

Loading...

Tanzanian singer Mbosso is still mourning the loss of his baby mama and the things that have transpired after is also not helping him heal.

Martha was a well-known comedian in Tanzania who died on Wednesday.

Her death has been accompanied by drama after Mbosso revealed that he and Martha had been blessed with a child. Martha’s family, on the other hand, say that their daughter did not have a baby.

The comedian’s sister insisted that Mbosso was lying about having a baby with her sister. Mbosso says that he and Martha had agreed to keep their relationship a secret until her demise.

Tanzanian media pundits say that Martha had kept her pregnancy and child a secret from her family, considering her parents are pastors while Mbosso is Muslim.

This is a mystery that’s yet to unfold, and it will be interesting to see what happens next.

Here Mbosso’s message explaining their relationship.

Loading...

“LICHA YA VIPINGAMIZI VINGI JUU YA MIMI KUWA NA WEWE TAKRIBANI AU NDANI YA ZAIDI YA MIAKA MITANO (5) ILIYOPITA, HATUKUACHA KUONYESHANA NI KIASI GANI TULIKUWA TUNAHITAJIANA SANA KWENYE SAFARI YETU YA MAISHA , JAPO JITIHADA ZETU HAZIKUWEZA KUFANIKISHA MIMI NA WEWE KUWA PAMOJA .., ILA MBEGU TULIYOIPANDA VUNO LETU ULICHAGUA LIWE SIRI BAINA YANGU MIMI NA WEWE.., SIKUKUBISHIA JAPO MWAZONI NILIKUKATALIA KWA SABABU ‘NAJIJUA KIFUA CHA KUFICHA SIRI SINA..’ , ILA NIKAKUAHIDI SITADIRIKI KUITOA POPOTE NA HATA WALIOTUHISI TULIKUWA TUNAWAKATALIA.., IWE FARAGHA AU MBELE YA HADHIRA TULITAMKA SIO KWELI, HAPANA, HAKUNA KITU KAMA HICHO..’ HAYO NDO YALIKUWA MAJIBU YETU.., “SASA UMEONDOKA BILA KUNIPA RUKSA JUU YA HILI JE, NIENDELEE KUITUNZA HII SIRI .., NA JE, ANAVYOENDELEA KUKUA AKIJA KUNIULIZA NA NIKWAMBIA MAMA ALISEMA UWE SIRI ATANIELEWA KWELI ”..” ?.. WALLAH MOYO WANGU UNAUMA MARTHA , HUKUPASWA KUONDOKA WAKATI HUU, MAPEMA MNO DAH ..!! “NENDA MARTHA MWINGI FURAHA NA UCHESHI , HATA MAMA KASEMA LEO MSIBANI..:, ‘ JANA ULIKUWA UNATABASAMU HADI ULIPOFUMBA MACHO , “INNALILLAH WAINNAILAIH RAAJUUN ” ..’ MWENYEZI MUNGU AKUPE KAULI THABITI INSHAALLAH.., ‘ LALA SALAMA MARTHA ????”

Mungu amueke pahali pema peponi: Meet Mbosso deceased baby mama (PHOTOS)

Basically Mbosso is still wondering if he should have kept their child a secret like they had agreed or should he tell the world. He is also still wondering what he should tell their child that he was a secret or should he just keep raising him?

Loading...

About kenya-tribune

Check Also

Aung San Suu Kyi to lead Myanmar defence against ICJ case

Loading... West African nation Gambia is due to open its case before the International Court …

Loading...